تبلیغات
::..::هواداران متعصب استقلال::..:: - باخت در بازی بزرگ

باخت در بازی بزرگ

چهارشنبه 21 مرداد 1388 02:13 ب.ظ

نویسنده : مسعود اس اس
ارسال شده در: اخبار لیگ ،

سپاهان و قلعه نویی بازی بزرگ را باختند. پیش از مسابقه بسیاری گمان می کردند سپاهان در موقعیت بهتری قرار دارد و ۳ امتیاز این مسابقه را برای خود برمی دارد. استقلال سرمربی اش را از دست داده بود و او روی نیمکت تیم رقیب قرار داشت و به واسطه حرف و حدیث های بعد از جدایی اش انگیزه های بسیاری داشت تا خودش را به استقلالی ها اثبات کند. سپاهان در زمان یارگیری خوب عمل کرد و هر درخواستی که قلعه نویی برای استخدام بازیکنان جدید داشت پذیرفت و با دست و دلبازی بازیکنان کارسازی را خرید. غیر از اینها مسابقه در تهران و در ورزشگاهی خالی از تماشاگر برگزار می شد و آبی پوشان از حمایت طرفدارانشان بی بهره بودند و این به نفع سپاهان بود. با این وجود ورق برگشت و سپاهان دست خالی ماند و این استقلال و صمد مرفاوی بودند که ۳ امتیاز شیرین گرفتند که خودشان هم باورشان نمی شد. بنابراین دلایل این شکست غیرمنتظره را بررسی می کنیم:
انفعال قلعه نویی
سرمربی سپاهان که به بازی سرنوشت رسیده بود بشدت به استرس دچار شد و حرکاتش در کنار زمین این نکته را به وضوح نشان می داد. غیر از این او ترکیب خوبی را انتخاب نکرد و وقتی در وقت دوم قصد اصلاح داشت خیلی دیر شده بود اما با گماردن بازیکنانی مثل جواد ماهری، فرزاد حاتمی و شاهین حیدری از ابتدا در ترکیب سپاهان چه اهدافی داشت؟ آیا می خواست استقلال را غافلگیر کند؟ معمولاً در مسابقات حساس و نفسگیر این بازیکنان باتجربه هستند که جواب می دهند و جوان ها را در مسابقات سبک تر به کار می گیرند زیرا مردان باتجربه میدان دیده اند و کمتر دچار استرس می شوند. کدام فکر سلیمی می پسندد که محرم نویدکیا روی نیمکت بنشیند و به جایش یک بازیکنی که از سپاهان نوین آمده در حساس ترین نقطه میدان یعنی در نقش بازیگردان استفاده شود؟ دیدیم که بعد از ورود نویدکیا در نیمه دوم بازی سپاهان از این رو به آن رو شد و نبض میدان را در دست گرفت. نوید یک ضربه عالی زد که به تیر دروازه استقلال برخورد کرد و به زمین برگشت. این ضربه می توانست آب رفته را به جوی برگرداند.
مشکلات خط دفاع
سپاهان با این دروازه بان سرپنجه یعنی مهدی رحمتی و مدافعانی که موردنظر و فیکس تیم ملی هستند باید صاحب بهترین خط دفاع لیگ نهم باشد اما این خط دچار اشکالات عمده بود که اگر برطرف نشود در بازی های دیگر دردسرساز خواهد شد. اول اینکه خط دفاع سپاهان در برابر بازی سریع ضعف دارد و عقب می ماند. هادی عقیلی که مدتی را در سفر به آلمان سپری کرد و از تمرینات دور بود آمادگی لازم را نداشت و اصولاً فرستادن او به آلمان اشتباه بود. محسن بنگر از روزهای اوج خود فاصله دارد و چندین بار به استقلالی ها اجازه داد از سمت راست دفاع سپاهان عبور کنند و او را دور بزنند. او هم در بازی زمینی ضعف دارد و عنایتی و دیگران از همین منفذ نفوذ می کردند. احمد آل نعمه که گمان می رفت یکی از خریدهای خوب سپاهان باشد یک بازیکن شوتزن است. عقب آوردن او یعنی اینکه دست و پایش را ببندیم و در موقعیتی قرارش دهیم که کاری صورت ندهد. او باید یک خط جلوتر باشد و به دروازه حریف نزدیک شود و شوت بزند.
ضعف گلزنی
سپاهان چند موقعیت خوب برای گلزنی را از دست داد که شاید به ۵ یا ۶ مورد برسد. سوال اینجاست که گلزن سپاهان کیست و توپ ها باید برای چه کسی ساخته و پرداخته شود؟ به نظر می رسد قلعه نویی هنوز به دنبال یک گلزن تمام عیار می گردد و می خواهد او را جذب کند. این بازیکن در شروع مسابقات در فوتبال ایران که وجود ندارد و همه عضو تیم ها شده اند و بازیکن خارجی هم زمان می برد و بهتر است که قلعه نویی در فکر استفاده درست از همین فورواردهایش باشد و ضعف بازی آنها را اصلاح کند. برای مثال باید عمادرضا به دروازه حریف نزدیکتر شود چون بازیکنی فرصت طلب است و قرار دادن او در کنار و اینکه توپسازی کند موثر نیست.
راه های گلزنی
سپاهان در این مسابقه از توپ های هوایی استفاده می کرد و با سانتر ازکناره ها در فکر گلزنی بود که طالب لو و مدافعان استقلال و به ویژه امیرحسین صادقی روی این توپ ها تسلط دارند. چاره سپاهان بازی سریع و نفوذ از فاصله میان مدافعان بود اما این تیم به بازی سرعت نداد و این نکته به استقلالی ها فرصت می داد تا جمع و جور شوند و با یارگیری در محوطه جریمه راه های نفوذ را ببندند. بازی سریع در صورتی میسر است که توپ در کمترین زمان ممکن و حداکثر با ۲ پاس به منطقه خطر برسد اما سپاهان در این انتقال مشکل داشت.
برتری روحی و روانی
استقلال بسیار مصمم تر به توپ ضربه زد. آنها از گل گرانبهایشان باانگیزه زیاد محافظت کردند و صدای فریاد تهییج بازیکنانشان در ورزشگاه خالی به خوبی به گوش می رسید. آنها قبل از مسابقه مورد مشاوره روحی و روانی قرار گرفتند و این نکته در ایجاد آرامش در این تیم تاثیرات مثبت داشت. سپاهان به این مشاوره توجهی نداشت و از متخصص روانشناس استفاده نکرد و شاید قلعه نویی به این مقوله بی توجه باشد. سرمربی سپاهان این بازی را آسان گرفت و دچار پیشداوری شد و با اسلحه چوبی به جنگ تانک ها رفت.
مقصد دوم، مس کرمان
سپاهان در گام دوم با مس کرمان روبرو می شود که این تیم پرسپولیس را متوقف کرده است. این بازی هم دشوار است و قلعه نویی و سپاهان باید از باخت به استقلال درس عبرت بگیرند و اشتباهات بازی با استقلال را تکرار نکنند. اینجا در اصفهان همه منتظرند تا قلعه نویی جبران مافات کند و با شکست دادن مس کرمان در راه رسیدن به قهرمانی در لیگ برتر قدم بردارد.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -